Instalacje inteligentne

Instalacja nazywana jako “inteligentna” nie ma tak naprawdę wiele wspólnego z ogólnie przyjęto definicją inteligencji. Jedną z definicji inteligencji stanowi obecnie propozycja socjologa Lindy Gottfredson, pod którą podpisało się niemało badaczy: “Inteligencja to bardzo ogólna zdolność umysłowa, która obejmuje m.in. umiejętność rozumowania, planowania, rozwiązywania problemów, myślenia abstrakcyjnego rozumienia złożonych kwestii, szybkiego uczenia się oraz uczenia się na podstawie osobistego doświadczenia”. (Gottfredson, 1997).

Instalacja inteligentna to nic innego jak instalacja automatyki dostosowana dla indywidualnych potrzeb jej użytkownika.

Na rynku można się spotkać z wieloma rozwiązaniami tzw. instalacji inteligentnych, jak np.: by-me, Cardio, CONTROL4, Crestron, D2000, DISUSDOMUS, DIVUSHOME, Domito, Dupline, EIB/KNX, ESEA, FIBARO, F&Home, Hometronic, InOne-Legrand, KOHER, LCN, Lutron, Luxmate, SensaAdvanced, Luxor, Nexo, SI, Sienna, SNG, Somfy, Teletask, Tridium – Niagara AX, X10, Verso, xComfort, Z-Wave.

Różnią się skrajnie między sobą możliwościami sterowań, jak np.:

  • EIB/KNX posiada tysiące urządzeń produkowanych przez różne firmy na świecie zrzeszone w KNX. Urządzenia takie jak np.: telewizory, sprzęt AGD, kotły wody użytkowej i centralnego ogrzewania, sterujące żaluzjami, zaworami przy grzejnikach, itp. Wyposażone są w moduły komunikacyjne umożliwiające z poziomu systemu programować czasowo lub w oparciu o wybraną logikę. Nie wymagają jednostki centralnej. Sterowanie może odbywać się z poziomu telefonu komórkowego lub tabletu. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest zasób portfela i wyobraźni inwestora.
  • Lutron posiada możliwości sterowania tylko oświetleniem tworząc sceny świetlne. Często stosowany jest w salonach, gdzie w zależności od potrzeby tworzy odpowiedni nastrój, czy to podczas spożywania posiłków, wieczoru przy świecach, oglądania telewizji, słuchania muzyki lub czytania książki w ulubionym miejscu.

Pozostałe rozwiązania różnią się ceną, odpornością na przepięcia, dostępnością części zamiennych, estetyką wykonania czy rodzajem medium przekazywania informacji wewnątrz systemu.


Projekty instalacji inteligentnych

Wśród usług świadczonych przez biuro projektowe EL-TER są:

  • projektowanie instalacji inteligentnych oraz
  • sprawdzanie projektów i opracowań projektowych inteligentnych instalacji.

Pracownia projektowa EL-TER dotychczas zrealizowała wiele projektów instalacji inteligentnych dla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, nowoczesnych biur, apartamentowców oraz hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych w Małopolsce, na Mazowszu oraz na Dolnym Śląsku.

Ogromna wiedza i zdobyte doświadczenie są gwarantem spełnienia oczekiwań inwestora w zakresie wykraczającym poza typowe inteligentne instalacje.

Zlecenie sprawdzania lub projektowania instalacji inteligentnych


W celu uzyskania wyceny realizacji usługi sprawdzania lub projektowania instalacji inteligentnych zapraszamy do kontaktu:

Pracujemy: pon-pt: 8:00 - 16:00

Czytaj więcej

Nota informacyjna