Instalacje inteligentne

Instalacja nazywana jako “inteligentna” nie ma tak naprawdę wiele wspólnego z ogólnie przyjęto definicją inteligencji. Jedną z definicji inteligencji stanowi obecnie propozycja socjologa Lindy Gottfredson, pod którą podpisało się niemało badaczy: “Inteligencja to bardzo ogólna zdolność umysłowa, która obejmuje m.in. umiejętność rozumowania, planowania, rozwiązywania problemów, myślenia abstrakcyjnego rozumienia złożonych kwestii, szybkiego uczenia się oraz uczenia się na podstawie osobistego doświadczenia”. (Gottfredson, 1997).

Instalacja inteligentna to nic innego jak instalacja automatyki dostosowana dla indywidualnych potrzeb jej użytkownika.

Na rynku można się spotkać z wieloma rozwiązaniami tzw. instalacji inteligentnych, jak np.: by-me, Cardio, CONTROL4, Crestron, D2000, DISUSDOMUS, DIVUSHOME, Domito, Dupline, EIB/KNX, ESEA, FIBARO, F&Home, Hometronic, InOne-Legrand, KOHER, LCN, Lutron, Luxmate, SensaAdvanced, Luxor, Nexo, SI, Sienna, SNG, Somfy, Teletask, Tridium – Niagara AX, X10, Verso, xComfort, Z-Wave.

Różnią się skrajnie między sobą możliwościami sterowań, jak np.:

  • EIB/KNX posiada tysiące urządzeń produkowanych przez różne firmy na świecie zrzeszone w KNX. Urządzenia takie jak np.: telewizory, sprzęt AGD, kotły wody użytkowej i centralnego ogrzewania, sterujące żaluzjami, zaworami przy grzejnikach, itp. Wyposażone są w moduły komunikacyjne umożliwiające z poziomu systemu programować czasowo lub w oparciu o wybraną logikę. Nie wymagają jednostki centralnej. Sterowanie może odbywać się z poziomu telefonu komórkowego lub tabletu. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest zasób portfela i wyobraźni inwestora.
  • Lutron posiada możliwości sterowania tylko oświetleniem tworząc sceny świetlne. Często stosowany jest w salonach, gdzie w zależności od potrzeby tworzy odpowiedni nastrój, czy to podczas spożywania posiłków, wieczoru przy świecach, oglądania telewizji, słuchania muzyki lub czytania książki w ulubionym miejscu.

Pozostałe rozwiązania różnią się ceną, odpornością na przepięcia, dostępnością części zamiennych, estetyką wykonania czy rodzajem medium przekazywania informacji wewnątrz systemu.


Projekty instalacji inteligentnych

Wśród usług świadczonych przez biuro projektowe EL-TER są:

  • projektowanie instalacji inteligentnych oraz
  • sprawdzanie projektów i opracowań projektowych inteligentnych instalacji.

Pracownia projektowa EL-TER dotychczas zrealizowała wiele projektów instalacji inteligentnych dla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, nowoczesnych biur, apartamentowców oraz hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych w Małopolsce, na Mazowszu oraz na Dolnym Śląsku.

Ogromna wiedza i zdobyte doświadczenie są gwarantem spełnienia oczekiwań inwestora w zakresie wykraczającym poza typowe inteligentne instalacje.

Obsługujemy wyłącznie klientów instytucjonalnych i biznesowych

Zlecenie sprawdzania lub projektowania instalacji inteligentnych


W celu uzyskania wyceny realizacji usługi sprawdzania lub projektowania instalacji inteligentnych zapraszamy do kontaktu:

Pracujemy: pon-pt: 8:00 - 16:00

Czytaj więcej

Dane będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Zostałem poinformowany, iż wyrażona zgoda może zostać przeze mnie wycofana w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania moich danych osobowych, którego dokonano na podstawie wyrażonej przeze mnie zgody, przed jej wycofaniem. Oświadczenie o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych we wskazanym wyżej celu, należy kierować na adres mailowy kontakt@el-ter.pl lub do siedziby firmy Jacek Balana EL-TER.

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Naramie (32-095) ul. Graniczna 505. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie dokonywane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie - przetwarzanie danych jest niezbędne w celu realizacji umowy lub przed jej zawarciem. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą również wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe mogą być przekazywane do państw trzecich i innym odbiorcom oraz nie będą podlegać profilowaniu, w tym automatycznemu podejmowaniu decyzji. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.