Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze (ang. Voice Alarm Systems, Voice Evacuation Systems), w skrócie DSO, to specjalistyczne systemy nagłośnieniowe stanowiące element ochrony przeciwpożarowej budynków. Służą podnoszeniu bezpieczeństwa w budynkach poprzez rozgłaszanie odpowiednich, wyraźnych sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych w przypadku:
Informacje o zagrożeniu są nadawane automatycznie po otrzymaniu sygnału z urządzeń wchodzących w skład systemu sygnalizacji pożaru (SSP), jak również manualnie - na żądanie operatora (uprawnioną osobę kierującą akcją ratowniczą, np. obsługę obiektu lub przybyłą na miejsce zdarzenia straż pożarną).
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze stanowią rozwiązanie uniwersalne, bowiem poza funkcją ewakuacyjną, w codziennym użytkowaniu budynku mogą również pełnić funkcję komercyjnego nagłośnienia w obiekcie (funkcja systemów nagłośnienia Public Address - PA). Innymi słowy mogą służyć jako nagłośnienie lokalne do odtwarzania muzyki czy nadawania reklam.
Od zwykłych systemów nagłośnieniowych (PA – Public Address) system DSO różni się dużo wyższymi wymaganiami odnośnie parametrów akustycznych, samokontroli i redundancji, zasilania awaryjnego czy odporności na różnego rodzaju zakłócenia. Specjalnie wykonane muszą być też głośniki, kable, trasy kablowe i systemy ich mocowania, tak, aby w warunkach pożaru przez określony czas zapewnić prawidłowe działanie systemu i jego funkcję ewakuacyjną.
Rodzaje budynków, w których elementem obowiązkowym jest zastosowanie Dźwiękowych Systemów Ostrzegawczych, reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719).
Zgodnie z § 29. 1. wyżej wskazanego rozporządzenia stosowanie Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego, umożliwiającego rozgłaszanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych na potrzeby bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie, nadawanych automatycznie po otrzymaniu sygnału z systemu sygnalizacji pożarowej, a także przez operatora, jest wymagane w:
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze mogą być również instalowane w niewymienionych wyżej budynkach, w zależności od indywidualnych potrzeb inwestora.
Kwalifikacja systemu nagłośnieniowego jako DSO wymaga przejścia procesu certyfikacji w celu potwierdzenia zgodności z normami dotyczącymi Dźwiękowych Systemów Ostrzegawczych oraz pokrewnych, w szczególności:
oraz uzyskać świadectwo dopuszczenia wydawane przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 maja 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania.
Wysokie wymagania stawiane projektowaniu, instalacji i obsłudze systemów DSO, w tym między innymi:
zapewniają ich niezawodność w sytuacjach kryzysowych.